Oswój Smoka 1/2018 – Bródno, 11 I 2018

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w 2018 roku spotkanie ze Smokiem!
Ostatnimi czasy najwyraźniej bestia upodobała sobie prawobrzeżną Warszawę, gdyż tym razem kręci się w okolicach Parku Bródnowskiego!

Na Oswajanie zapraszamy tradycyjnie w czwartkowy wieczór, 11 stycznia, a wcześniej zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i oczywiście zapisywania się 🙂

2018.01.14 23:17 (Michał K.)
Wyniki po uwzględnieniu uwag Uczestników: Wyniki OS_1_2018 v2
Lampionówka do wglądu. Pełny protokół pojawi się po powrocie organizatorów z ferii 🙂

2018.01.12 11:00 (Michał K.)
Wstępne wyniki do wglądu: Wyniki OS_1_2018

2018.01.25 15:15 (Michał K.)
Post-feriowy  Protokół

10 komentarz do “Oswój Smoka 1/2018 – Bródno, 11 I 2018

  1. Słuszna uwaga pod którą podpisuję się i ja. Zgodnie z Regulaminem Oswój Smoka 1/2018 odstępstwa od regulaminu MnO miały być umieszczone na mapie. Ponieważ na mapie brak informacji nt. innego punktowania błędnego opisu PK czy zmiany potwierdzenia PK, słusznym wydaje się zastosowanie tutaj punktacji MnO czyli 10 pkt karnych. Do rozstrzygnięcia pozostaje relacja między 10 pkt MnO a PP. Warto wziąć to pod uwagę przy kolejnych rundach OS:)
    Pozdrawiam,

      • Całkiem słuszna uwaga, co do liczenia PP:), ale wówczas czy OS 1/2018 można nazwać imprezą na orientację zdefiniowaną w Regulaminie Turystycznych MnO (posiedzenie KInO ZG z dn. 13.01.2018 dot. przyznania rangi ogólnopolskiej imprezie z odstępstwami:)) z wszystkimi tego konsekwencjami? I co, poza lampionami, oznaczeniem PK w postaci czerwonego okręgu oraz PS na trasie, łączy tę imprezę z turystycznymi marszami na orientację? Brak kar za opis, zmianę, limit czasu raczej uznaniowy. Słowo “odstępstwo od regulaminu” nie jest wytrychem, który zapewnia organizatorowi zasadę “hulaj dusza, piekła nie ma”:) Popatrz proszę na wcześniejsze zawody, np. OS 6/2017 – każde odstępstwo wymienione, także błąd opisu czy zmiana:)
        Pozdrawiam,
        D.M.

        • Limit czasu został wyznaczony na podstawie odległości w liniach prostych omijających nieprzekraczalne przeszkody terenowe (budynki) trasy najkrótszego (moim zdaniem) wariantu spełniającego wymagania zdobycia 44 PP i przeliczonego wg tabeli Regulaminów dla kategorii TU, z dodanym czasem za ilość PK do potwierdzenia oraz niewielką premią czasową dla równego rachunku i na rozgryzienie punktacji.

          Można dyskutować o niezgodności z regulaminem celowo nieco niekompletnego opisu przekształcenia wycinków niebieskich (tj. negatywu, który dał ów “fioletowy” odcień).

          Braki w definicji punktacji – przyznaję moja wina…
          Aczkolwiek nawet w przypadku dodania zasad dla opisu i zmiany, nadal nie wiedziałbym, jak ująć w punkacji zmianę w zadaniu 🙂

  2. Zwróćcie uwagę, że w zależności od opisu ten sam pkt podwójny mógł być liczony jako 3PP (pierwszy na gwieździe) lub 1PP (drugi na gwieździe). Na innych smokach już chyba były kary za opis?

  3. Jeżeli mi będzie wolno podsumować.
    Oswój Smoka jest po to, aby eksperymentować i w praktyce sprawdzać różne pomysły. Jak widać czasem pojawiają się wątpliwości – i dobrze. Myślę, że jak do tej pory taka formuła InO przypadła uczestnikom do gustu i Oswój Smoka dalej będzie się cieszył niesłabnącym zainteresowaniem. Natomiast, aby uniknąć na przyszłość pewnych niejasności, proponuję, pod rozwagę Ani, jako Sędzinie Głównej Pucharu, wzięcie pod uwagę mojej propozycji, aby wprowadzane propozycje odstępstw od Regulaminów Turystycznych MnO umieszczać nie tylko na mapach, ale i w regulaminie imprezy. Pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień i ewentualne wprowadzenie korekt. A co do wyników Oswój Smoka 1/2018 proponuję, w duchu wytycznych ostatniego Zlotu PInO, ostateczną interpretację wyników pozostawić sędziemu imprezy, i uznać je za ostateczne:)
    Pozdrawiam,
    D.M.

  4. Ze swojej strony przyznam, że zarówno zmiany, jak i błędy opisu powinny być karane, ale jeśli zasady nie były podane na mapie (a powinny) to nie należy karać Uczestników a zebrać zasłużone skargi jako autor wspomnianej mapy. Tak samo z nie do końca precyzyjną kwestią kary za PS, tak jak i za poprzednim razem zawsze liczyłem na korzyść Uczestnika, niezależnie od kolejności potwiedzania na karcie PK z wycinka – zawsze do niżej punktowanego.
    Wszelkie uwagi przyjmuję z pokorą obiecując postarać się poprawić na przyszłość. Mam nadzieję, że w porównaniu z poprzednią naszą edycją Oswój Smoka widać było poprawę w jakości i czytelności mapy – na czym się skupiłem i na czym jak widać ucierpiała strona formalna opisu trasy.
    Popieram wspomniany przez Darka M. pomysł umieszczania planowanych odstępstw w regulaminie albo komunikacie technicznym, z drugiej strony dowiadywanie się na starcie ma pewien urok (dla mnie samego) i daje dodatkowe emocje. Plus mapę przed drukiem “weryfikowałem” na dwóch nieuczestniczących osobach i żadna nie zwróciła uwagi na brak informacji o części punktacji (brak startu akurat wynikał z uszkodzenia pliku mapy tuż przed wydrukiem i odtwarzania go na podstawie starszych wersji, gdzie nie byłem pewien miejsca startu jeszcze).

    • Dziękujemy!
      Tak naprawdę dla takich opinii warto przygotowywać trasy!
      Urok i problematyka Smoków jest taki, że każda edycja ma własne zasady punktacji wg koncepcji poszczególnych Autorów i myślę, że trudno będzie zawsze sprostać precyzji wypracowanej na przestrzeni lat punktacji regulaminowej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.